Headteacher: Ms Julia Waters BSc (Hons) MA

Enquiries from parents or members of the public:
Contact: Mrs Lydia Torch, Headteacher's PA.

Ursuline High School
Crescent Road
Wimbledon
London
SW20 8HA

STAFF TELEPHONE LIST

Main Switchboard 020 8255 2688
Main Fax 020 8255 2687
Direct Dial 020 3908 then Ext. number as below

 

Dorothy Kazel Reception Ext 3133
Dorothy Kazel Fax: 020 3908 3183

 

NAME

 POSITION

TEL EXT

EMAIL-TYPE NAME 1ST THEN @ursulinehigh.merton.sch.uk

Aberdeen Nerys Mathematics Teacher   nerys.aberdeen
Adam Didier Deputy Headteacher/6th Form/MFL 3140 didier.adam
Alexander Michelle Asst. Headteacher/Curriculum/Psychology 3164 michelle.alexander
Andrews Jane Upper School Pastoral Assistant 3179 jane.andrews
Antell Zoe Modern Foreign Languages – German/French   zoe.antell
Antoniou Antoni Business Studies/Cover Supervisor 3155 antoni.antoniou
Arteaga Michelangelo Technology Technician   michelangelo.arteaga
Atasoy Rayife Mathematics Intervention   rayife.atasoy
Atkinson Graham Assistant Site Manager 3162 graham.atkinson
Backhouse Louise School Direct Mathematics   louise.backhouse
Barcellona Salvina DK Reception / Admissions Officer 3133 3167 salvina.barcellona
Barton Ben Asst. Headteacher/ Science 3198 ben.barton
Beale Debra Head of Humanities/Head of Government and Politics 3170 debra.beale
Beck Rachael

Finance Officer (Maternity Leave till Feb 2018

  rachael.beck
Bhayat Halima Head of Computing/Director of Digital Learning 3153 halima.bhayat
Boraston Angela Mathematics Teacher   angela.boraston
Boyle Laura Head of Mathematics 3134 laura.boyle
Brown Sylvia Student Services 3120 sylvia.brown
Byrne Ellen Acting KS3 English Co-ordinator 3127 ellen.byrne
Campbell Niall Head of Faculty Business Studies and Economics 3131 niall.campbell
Carey Lisa Payroll Officer 3187 lisa.carey
Castro Nuria Modern Foreign Languages / Head of Spanish 3129 nuria.castro
Chick Maggi Examinations Officer 3146 maggiec
Connor Kerry RE/ Head of Year 11 3158 kerry.connor
O’Conor Bridget SENCO 3132 bridget.oconor
Cook Chris English / Y9 and Oxbridge Co-ordinator   christopher.cook
Corrigan Rachel PE / Sports Co-ordinator / Duke of Edinburgh   rachel.corrigan
Cotton Jennifer Science / KS3 Co-ordinator   jennnifer.cotten
Cousin Roberta SEN Administrator 3139 roberta.cousin
Crafts Paula Cover Administrator 3155 paula.crafts
Creasey Nicholas Principal Lab Technician 3157 nicholas.creasey
Cremin Cassandra Biology Teacher    cassandra.cremin
Le Doaré Gwen Head of Chemistry   gwen.ledoare
Donohue Rachel Mathematics/KS4 Co-ordinator   rachel.donohue
Doyle Caitriona Director of Sports 3175 caitriona.doyle
Facey Ruth Head of Health & Social Care 3131 ruth.facey
Fadden Henry Assistant Site Manager (Evenings) 3113 henry.fadden
Farley Collette Asst. Headteacher/Teaching & Learning/ITT/Psychology 3160 collette.farley
Fernandes Rosephine Art Teacher   rosephine.fernandes
Fitt Oliver Head of Science  3159 oliver.fitt
Footman Miki English/KS3 Co-ordinator (Maternity leave till Apr 2018)   miki.footman
Hayward Dan Police Officer 3141 daniel.hayward
Gallacher Keryn Science Teacher   keryn.gallacher
Gama Gerald Site Manager 3162 gerald.gama
Gallop Julia Business Manager 3123 julia.gallop
Gilmore Rachael Assistant Lead Inclusion/French/Spanish 3168 rachael.gilmore
Giordano Cecilia Spanish/French Teacher (Maternity cover – 1 year)   cecilia.giordano
Grace Roisin Teaching Assistant   roisin.grace
Graham Jessica Mathematics Teacher   jessica.graham
Grant Laura Geography/Head of Year 10 (Maternity leave till July 2018)   laura.grant
Greene Louise Music/Enrichment/Oxbridge Co-ordinator   louise.greene
Guillet-Siad Melanie Head of Modern Foreign Languages (Maternity leave till June 2018)   melanie.guillet
Guitton Caroline Acting Head of French 3129  caroline.guitton
Hack Andrea English/KS5 Literature Co-ordinator   andrea.hack
Hanel George Managing Director ID3 3145 george.hanel
Hanel Jodie IT Technician/Laptop 3192 Laptop
Harriott Jenny French & German Languages / Head of Year 7 3150 jenny.harriott
Hickey Emer RE / Head of Year 10 3186 emer.hickey
Hector Jonelle English Teacher   jonelle.hector
Hoban Maria Geography Teacher   maria.hoban
Hossain Nazifa Science Technician 3165 nazifa.hossain
Hoyles Rachel Head of Food/Pupil Premium Co-ordinator 3128 rachel.hoyles
Hughes Claudine Human Resources Advisor 3130 claudine.hughes
ITC Support

George Hanel (3145)

Emil Ahmed (3192)

Chetan Pithadia

Jodie Hanel

Johana Tosse Caipe

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
James Meera Chemistry Teacher   meera.james
Jarvis Christopher Teaching Assistant   Christopher Jarvis
Jasper Josephine Accounts Assistant 3137 josephine.jasper
Jefferies Vicky PE/Head of Year 8 (Maternity leave till July 2018) victoria.jefferies
Johnstone Andrew Assistant Site Manager 3162 andrew.johnstone
Kearney Seoighe Mathematics Teacher/Year 7&8 Co-ordinator   seoighe.kearney
Kelly Eoin Deputy Headteacher/Standards/Geography 3135 eoin.kelly
Kemp Maria Parents’ Champion / Student Advocate 3173 maria.kemp
Kennedy Roisin English Teacher   roisin.kennedy
Kenny Margaret Modern Foreign Languages – French    
Lasocka Malgorzata ESOL Teacher

3195

3196

malgorzata.lasocka
Lee Dianne Health and Safety Officer (work mobile 07847018808) 3162 diane.lee
Lester John History Teacher   john.lester
Lewis Jane English   jane.lewis
Lindsay William Catering Manager 3138 william.lindsay
Lord Michael Head of Drama 3189 michael.lord
Lyons Marion Assistant Director of Extended Learning   marion.lyons
Mahony Deirdre School Direct RE Teacher   deirdre.mahony
Martin Rachel Headteacher’s Assistant PA 3181 rachel.martin
McCauley Helen English /KS4 English Literature Co-Ordinator   helen.mccauley
McColgan Caroline Science / Head of Year 9 3142  caroline.mccolgan
McDonald Samantha Teaching Assistant   samantha.mcdonald
McDonnell Fiona Head of Year 13   fiona.mcdonnell
Mclaughlin Alexandra PE teacher (Maternity Cover – 31/08/17)   alexandra.mclaughlin
McNichol Georgia Mathematics Teacher   georgia.mcnichol
McPeake Jacqueline Social Inclusion / Student Mentor / Child Protection Officer 3197 jacqueline.mcpeake
Miller-Edwards Ingrid Health and Social Care Teacher   ingrid.miller
Mills Eleanor Arts Faculty Technician   eleanor.mills
Milne Polly Sixth Form Study Supervisor 3190 polly.milne
Mowatt Jackie Finance Officer 3136 jackie.mowattt
Murphy Alana School Chaplain (07847263919) 3149 alana.murphy
Murphy Jamie Geography (Maternity Cover 31/08/17)   jamie.murphy
Nichols Emma Head of Geography 3170 emma.nichols
Nichols Owen Assistant Headteacher/Teaching and Learning/Science 3164  owen.nichols
Odhiambo Sulumenty Head of RE 3154 sulumenty.odhiambo
Okungbowa Ed Data Analyst and Reporting Manager 3148 ed.okungbowa
O’Neill Rachel Mathematics Teacher/Year 9 Co-ordinator   rachel.oneill
Oxlade Tanya UCAS Plus Co-ordinator 3171 tanya.oxlade
Pearce Sarah Lower School Pastoral Assistant 3182 sarah.pearce
Phillips Maureen Head of German   maureen.phillips
Preece Patricia English Intervention 3187 patsy.preece
Pugh Rachel Health and Social Care Teacher (Maternity leave till July 2018)   rachel.pugh
Ridge Jenny Admin Assistant 3151 jenny.ridge
Rushforth Alexander Science Teacher / Enrichment Co-ordinator   alexander.rushforth
Ryan Brendan Head of English 3127  brendan.ryan
Samuelson Sarah Head of Art 3191 sarah.samuelson
Satterthwaite Luke History Teacher   luke.satterthwaite
Scott Angela Cover Supervisor 3156 angela.scott
Simmons Alison Computing Teacher 3153 alison.simmons
Smedley Emma Marketing and Communications Officer 3180 emma.smedley
Spurr Amy Head of Psychology (Maternity leave till June 2018) 3178 amy.spurr
Snarska Katarzyna Well-being Co-ordinator   katarzyna.snarska
Stobie Ryan Acting Head of Physics   ryan.stobie
Sudra Jivya Student Services Administrator 3121 jivya.sudra
Tan Chee Business Studies/BTEC co-ordinator   chee.tan
Taylor Geraldine Science/KS3 Co-ordinator   geraldine.taylor
Thefaut Lisa Director of Extended Learning 3177 lisa.thefaut
Thomas Paula-Lee Head of Design Technology   paulalee.thomas
Torch Lydia Headteacher’s PA 3122 lydia.torch
Torode Anne-Lise PE/Head of Year 8 3185  anne-lise.torode
Torto Antoinette School Direct English Teacher   antoinette.torto
Trodd Rebecca Teaching Assistant   rebecca.trodd
Tucker Nick Asst. Headteacher/Staff Dev/Ethos/Student Leadership/RE 3188 nick.tucker
Tunon Mirta Sixth Form Study Supervisor Year 12 3193 mirta.tunon
Vincent Charlotte KS5 Physics / Medics and STEM CO-ordinator   charlotte.vincent
Walford Sarah Finance Administrator 3163 sarah.walford
Ward Sheryll Assistant Finance Officer 3137 sheryll.ward
Ward Shirley Careers Advisor (KS3 & KS4) 3172 shirley.ward
Wardle Sophie Biology Teacher /BTEC Science Co-ordinator   sophie.wardle
Waters Julia Head Teacher 3122 lydia.torch
Watson Angela Asst. Headteacher/Inclusion/Designated Child Protection Officer 3161 angela.watson
Katie Whalley Psychology / Head of Year 12 3198  katie.whalley
Williams Gale Sixth Form Registrar 3199 Gale
Williams Paul Director of Music and Performance 3191 paul.williams
Yelland Mark Head of Sociology   mark.yelland
Young Bernadette Attendance Officer 3144 bernadette.young
Zhang Taiqiang Lab Technician   taiqiang.zhang
Chapel Office Alana Murphy / School Chaplain (07847263919)  3184  
SEN Department   3147  
Sixth Form Centre Office   3190  
Site Team Workshop   3169  
Wimbledon College Edge Hill, London, SW19 4NS Tel no 020 8946 2533
Chaucer Centre Canterbury Road Tel no 020 8288 5678